Przylądek Sunion - Grecja last minute

Przylądek Sunion

Wszystko o Grecji - Grecja jest piękna.

Bardzo atrakcyjnym miejscem dla zakochanych jest przylądek Sunion. Słynie ze wspaniałych zachodów słońca w scenerii ruin świątyni Posejdona. Jest to miejsce jakby stworzone dla boga mórz i oceanów, ponieważ znajduje się na samym szczycie urwiska, 60 metrów nad wodami Morza Egejskiego.

Za wikipedią:

Sunion (gr. Σούνιο – Sunio, łac. Sunium) – przylądek w Grecji u południowo-wschodnich wybrzeży Attyki. Znajdują się tu ruiny świątyni Posejdona, drugiej po Partenonie najchętniej fotografowanej w Grecji. Miejsce to znane jest też jako punkt widokowy do obserwacji Morza Egejskiego i zachodów słońca. Wzgórze z zespołem świątynnym to teren państwowego muzeum archeologicznego, czynnego właśnie „Do zachodu słońca”.

Na stromo wznoszącej się skale, od południa niemal pionowej, ponad 60 m nad lustrem Morza Egejskiego w epoce archaicznej znajdował się ołtarz otoczony kolosalnymi kurosami. Budowę świątyni rozpoczęto na początku V wieku p.n.e., jednak w 490 r. p.n.e. została ona zniszczona przez Persów jeszcze przed ukończeniem. Ostatecznie budowlę wzniesiono w 440 r. p.n.e. Do dziś zachowało się 12 doryckich kolumn dawnej świątyni. W zespole odbiektów, od strony zachodniej, odkryto pozostałości doków stoczni remontowych. Wzgórze otoczono murem obronnym, z obszernymi fragmentami zachowanymi do dziś. Na sąsiednim wzgórzu zbudowano świątynię bogini Ateny, z której zachowały się tylko fundamenty.

Już w starożytności Sunion stanowił charakterystyczny punkt orientacyjny dla marynarzy, zmierzających do Pireusu i Aten. Według mitologii Sunion jest miejscem śmierci Egeusza, który rzucił się stąd do morza, kiedy zauważył czarny żagiel łodzi, obwieszczający rzekomą śmierć jego syna Tezeusza.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.3/10 (3 votes cast)
Przylądek Sunion, 7.3 out of 10 based on 3 ratings

Komentarze

Tell me what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

Wycieczki do Grecji - oferty last minute
Grecja to piękny kraj! Właśnie z tego powodu uruchomiliśmy tę stronę internetową. Znajdziesz tutaj najlepsze oferty last minute do Grecji. Wycieczka do Grecji to wspaniałe przeżycie, jednak warto się do takich greckich wakacji przygotować. Zapraszamy do lektury naszego serwisu, po której będziecie mogli już bez problemów wyjechać do Grecji.