Kuchnia Grecka - Grecja last minute

Kuchnia Grecka

Wszystko o Grecji - Grecja jest piękna.

Kuchnia grecka została przyjęta przez Europejczyków z otwartymi ramionami zwłaszcza dzięki swoim walorom zdrowotnym. Jej cechą charakterystyczną są różnego rodzaju sery, które pieszczą podniebienie turystów. Dodatkowo miłośnicy owoców morza znajdą zaspokojenie swoich potrzeb. Grecka kuchnia to też zapachy, bardzo charakterystyczne, mocne, a zarazem łagodne. Dietetycy już dawno docenili kuchnię grecką zwłaszcza przez różnorodność warzyw jaka jest w niej używana.

Najważniejszym składnikiem kuchni greckiej jest oliwa z oliwek. Jak wiadomo oliwki były afrodyzjakiem już w starożytnej Grecji. Oliwę zatem używano do wszystkiego, polewano chleb, czy pieczone mięso. Natomiast oliwki spożywano częściej marynowane niż surowe. Obecnie oliwa z oliwek jest rozpowszechniona na cały świat, a jej główną zaletą, dla której tak często jest używana jest lekkostrawność i wartościowość.

Zdrowa kuchnia Grecka

Kuchnia grecka jest zarówno zdrowa jak i prosta. Kompozycja dobrze dobranych warzyw w połączeniu z aromatycznym sosem na bazie oliwy z oliwek i ziół najczęściej stawiana jest obok pieczeni nadziewanej fetą lub innymi serami. Na stole greckim nigdy nie brakuje wina. Podawane jest do wszystkiego. Dodatkowo można rozsmakować się w bajecznie doprawionych rybach, krewetkach, ośmiornicach i małżach.

Podczas posiłku nie ma tradycyjnego dla naszego kraju podawania dań. Zazwyczaj jednocześnie stawiane są talerze z sałatkami, zupami i pieczonymi mięsami. Obfitość w talerzyki na greckich stołach decyduje o uroku greckiej kuchni.

W przeciwieństwie do Polaków, Grekom nie jest znany taki posiłek jak śniadanie. Rano wypijają oni jedynie kawę, zagryzając ciastkiem lub plackiem z dżemem. Później w okolicy południa zjadają ciasto tyropitta, które jest wypełnione gorącymi i zarazem płynnym serem. Obiad spożywany jest do godziny 17, jednak nie jest to najważniejszy posiłek dnia jak to jest w naszym kraju. Największym posiłkiem jest kolacja. Zaczyna się ona w granicach godziny 19 i może trwać nawet do późnej nocy. Zazwyczaj znajomi zbierają się w tawernach by razem spożywać obfity posiłek. Na prowincji dalej rytm dnia dyktowany jest przez trzygodzinny obiad i sjestę. Natomiast w miastach zwyczaj ten powoli zanika i Grecy spotykają się w gronie przyjaciół na krótszy czas niż dawniej.

Podstawą greckiego posiłku jest pieczywo. Różnego rodzaju pieczywo jest wypiekane w piekarniach na okrągło. Może być ono z dodatkiem ziół, rodzynek czy sera. Ciekawe jest, że podczas wielu świąt obchodzonych w Grecji, posiłek nie może obejść się ze specjalnie wypiekanego na tą okazję chleba.

Greckie, regionalne wina.

Na greckim stole nie może zabraknąć regionalnego wina. Najbardziej osławione nosi nazwę restina. Jest to wino, które jest dość młode, gdyż po wytłoczeniu musi leżakować zaledwie kilka tygodni i może być podana na stół. Ciekawostką jest przyprawa stosowana do jego produkcji, a mianowicie jest to żywica sosnowa. Ponadto Grecy często sięgają po mocniejszy alkohol. Ma on 48 % i nosi nazwę ouso me mese, czyli ouzo. Jest on charakterystyczny w smaku, gdyż doprawiony zostaje takimi przyprawami jak anyż czy koper.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Kuchnia Grecka, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Komentarze

Tell me what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

Wycieczki do Grecji - oferty last minute
Grecja to piękny kraj! Właśnie z tego powodu uruchomiliśmy tę stronę internetową. Znajdziesz tutaj najlepsze oferty last minute do Grecji. Wycieczka do Grecji to wspaniałe przeżycie, jednak warto się do takich greckich wakacji przygotować. Zapraszamy do lektury naszego serwisu, po której będziecie mogli już bez problemów wyjechać do Grecji.