Klimat Grecji - Grecja last minute

Klimat Grecji

Wszystko o Grecji - Grecja jest piękna.

W Grecji panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski. Oznacza to, iż latem jest tam sucho i gorąco, zaś zimy są bardzo łagodne. Ponadto widoczna jest duża różnica między klimatem Grecji północnej a południowej, co jest spowodowane rozpiętością równoleżnikową kraju, która wynosi aż 6 stopni. Ponadto zimą góry leżące na zachodzie kraju oraz na Peloponezie występują duże opady śniegu, a wiosną deszczu. Dzięki wpływowi Morza Egejskiego Klimat na wyspach i na wschodnim wybrzeżu jest nieco łagodniejszy niż w reszcie Grecji.

Temperatura na północy kraju różni się od reszty Grecji. Klimat w tej części jest chłodniejszy i wilgotniejszy, co jest spowodowane dominacją klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego. Temperatura na początku roku wynosi około 5-6 stopni, zaś latem dochodzi do 27 stopni. Średnia roczna temperatura Grecji północnej nie przekracza 16 stopni. Dzięki temu klimatowi roślinność jest bogatsza niż w pozostałych częściach kraju.

Klimat środkowej i południowej Grecji jest cieplejszy. Zimą nie grożą wielkie mrozy, gdyż temperatura waha się między 8 a 10 stopniami, zaś latem dochodzi maksymalnie do 28 stopni. Sytuacja nieznacznie się zmienia jeżeli chodzi o wyspy. Te, które są najbardziej wysunięte na południe, czyli Rodos czy Kreta, temperatury zimą są wyższe, gdyż wahają się w granicach 13 stopni, zaś latem jest jeszcze cieplej niż w centrum, nawet do 30 stopni Celsjusza.

Opady w Grecji

Opady są znikome. Występują najczęściej w górzystych partiach Krety lub w wysokich partiach gór Pindos. Brak wilgoci powoduje, że powietrze jest bardzo przejrzyste, czego nie znajdzie się w innych regionach europejskich.

Latem w rejonie akwenu Morza Egejskiego można napotkać na wiatr o nazwie meltemi lub inaczej etezja. Druga nazwa używana jest głównie przez Greków. Meltemi jest wiatrem suchym, wiejącym jedynie w porze suchej, czyli latem. Budzi się on około południa i zanika o zmierzchu. Najczęściej spotykany jest nad archipelagiem Cyklad oraz na wyspie Kos. Ponadto jest to wiatr wielodniowy, zazwyczaj trwający od trzech do czterech dni. Jest to cecha odróżniająca go od innych wiatrów, ponieważ te mają w naturze zamieranie w nocy. Jego działanie jest bardzo korzystne dla turystów, ponieważ w trakcie upalnego lata chłodzi rozgrzane ciało. Ponadto jest on przyczyną powstawania dość dużych fal, które mogą dochodzić nawet do 5 metrów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Klimat Grecji, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Komentarze

Tell me what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

Wycieczki do Grecji - oferty last minute
Grecja to piękny kraj! Właśnie z tego powodu uruchomiliśmy tę stronę internetową. Znajdziesz tutaj najlepsze oferty last minute do Grecji. Wycieczka do Grecji to wspaniałe przeżycie, jednak warto się do takich greckich wakacji przygotować. Zapraszamy do lektury naszego serwisu, po której będziecie mogli już bez problemów wyjechać do Grecji.