Historia Grecji - Grecja last minute

Historia Grecji

Wszystko o Grecji - Grecja jest piękna.

O pierwszych Grekach można powiedzieć dopiero w 2000 roku przed naszą erą. Wcześniejszy okres nazywany jest egejskim, ponieważ ludzie zamieszkujący te ziemie nie byli pochodzenia greckiego. Z czasem plemiona zaczynają uprawiać rolę, hodować zwierzęta i osadzać się w jednym miejscu. W odróżnieniu od stałego lądu Grecji, Kreta przeżywała swój okres świetności. Powstają tutaj monumentalne kompleksy pałacowe Knossos, Fajsos czy Malia. Rozwój kultury na niewiele oddalonej wyspie zaczyna z czasem oddziaływać na ląd stały. I w ten sposób powstaje pierwsza kultura grecka zwana Mykeńską. Pozostałością z tej epoki jest jedynie tradycja mityczna o wyprawie na Troję, której kształt nadał Homer w swoich poematach.

Po epoce mykeńskiej nastały Ciemnie Wieki. Pałace zostały zrujnowane, język zubożał. Doszło do całkowitego podziału plemion, a jako ośrodek kultury utrzymały się jedynie Ateny. W tym okresie Grecja znacznie poszerzyła swoje terytorium zasiedlając co raz to dalsze wyspy położone na wodach Morza Egejskiego.

Z chwilą nastania epoki archaicznej doszło do podziału państwa na miasta-państwa. Oznaczało to, że każde z wydzielonych regionów miało swoje granice, akropol, agorę i świątynię. To właśnie teraz pojawiło się pismo alfabetyczne, dzięki któremu Homer mógł stworzyć swoje poematy.

Następne lata przyniosły za sobą okres Wielkiej Kolonizacji, gdzie znacznie wzrosło zainteresowanie handlem. Wszystkie produkty ręcznie wykonywane były wysyłane na zbyt do innych państw. Ciągłe konflikty między miastami-państwami oraz nowo założonymi koloniami doprowadziły do powstania pierwszego na świecie państwa demokratycznego.

Wzrost dominacji Aten nad innymi miastami spowodował nastanie wojny pelopońskiej, gdzie przeciw Atenom stanęła Sparta oraz Tebanie. Przez wiele następnych lat Grecja toczyła wiele wojen co raz a to poszerzając a to zmniejszając granice swojego terytorium.

Nastanie epoki hellenistycznej wcale nie zmniejszyło ilości prowadzonych bitew i walki o władzę, ale doszło do rozwoju budownictwa. Wznoszono monumentalne budowle świeckie oraz mieszkalne. W tych drugich nowością było posiadanie malowideł ściennych, mozaiek posadzkowych czy prostych urządzeń kanalizacyjnych. Pomimo wielkiego zróżnicowania majątkowego Greków, rozrzutność była źle widziana i niewskazana. Dlatego też nawet ci mieszkańcy, którzy byli bardziej majętni prowadzili normalny, identyczny tryb życia, co osoby biedniejsze. Całe społeczeństwo natomiast starało się wznieść swoim bogom jak największe i najbardziej okazałe świątynie. To właśnie one stanowiły świadectwo pobożności, a zarazem majętności państwa.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Historia Grecji, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Komentarze

Tell me what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

Wycieczki do Grecji - oferty last minute
Grecja to piękny kraj! Właśnie z tego powodu uruchomiliśmy tę stronę internetową. Znajdziesz tutaj najlepsze oferty last minute do Grecji. Wycieczka do Grecji to wspaniałe przeżycie, jednak warto się do takich greckich wakacji przygotować. Zapraszamy do lektury naszego serwisu, po której będziecie mogli już bez problemów wyjechać do Grecji.