Wakacyjne hity 2013 i 2014 roku - Grecja last minute

Wakacyjne hity 2013 i 2014 roku

Wszystko o Grecji - Grecja jest piękna.

Coraz bardziej otwieramy się na egzotyczne i odległe kierunki na wakacje. Pomagają nam w tym świetne promocje linii lotniczych, których oferty wytrwale penetruje coraz więcej osób. Mimo tego wciąż najczęściej latamy w znane i sprawdzone miejsca – wynika z podsumowania 2013 roku przez empiktravel.pl. Jak będzie w 2014 roku?

Co roku zwiększa się ilość Polaków, którzy nie tylko podróżują, ale wybierają cel wakacyjnych wojaży na własną rękę i nie stawiają na kurorty, w których roi się od europejczyków. Co ciekawe, wybierają najczęściej także duże miasta, ale bardziej odległe niż europejskie stolice. Na pierwszy miejscu odległych destynacji wybieranych przez klientów empiktravel.pl jest zdecydowanie Nowy Jork, do którego w 2013 roku poleciało aż 18 proc. stawiających na loty długodystansowe. Potem różnice są już minimalne. Za amerykańską metropolią jest kubańska Hawana (5 proc.), Bangkok (4 proc.), Dubaj (3 proc.), Rio de Janeiro i Delhi (po 2 proc.).

Na wybory kierunków z pewnością w dużej mierze wpłynęły ceny biletów. A te były zachęcające, bo bez kłopotu można było kupić kupić bilet na lot Warszawa – Nowy Jork – Warszawa w cenie ok. 1,5-1,6 tys. zł. Hitem była jednak promocja towarzysząca wejściu na polski rynek linii Emirates Airlines w cenie dotąd niewyobrażalnej – 699 zł – która rozpaliła emocje i sprawiła, że wielu tych, którym nawet nie udało się z niej skorzystać, zdecydowało się na podróż do USA. W ich oczekiwania wpisała się bowiem przecena lotów do Nowego Jorku przygotowana przez Virgin Atlantic.

Nie bez znaczenia jest też oferta serwisu multiofertowego empiktravel.pl – 5 x 0 zł. Pozwala ona na zakup biletu bez dodatkowych opłat za złożenie rezerwacji, nie ma też kosztów wystawienia oraz wysyłki biletu, a także anulowania rezerwacji oraz prowizji za płatność kartą kredytową.

W czołówce znalazły się też miasta europejskie: Rzym (3 proc.), Ateny, Tel Aviv, Paryż, Madryt, Istambuł i Londyn (po 2 proc.) oraz Frankfurt i Barcelona (po 1 proc.). Na wyjazdy do Europy bilety najczęściej nabywali biznesmeni, podróżujący w interesach, dla których empiktravel.pl ma specjalną i bardziej rozbudowaną ofertę.

Sporym zainteresowanie cieszyły się również bardziej egzotyczne kierunki, najczęściej wybierane przez ludzi stosunkowo młodych. Oni z reguły podróżowali do Tajlandii (Bangkok, Phuket i inne wyspy), Dubaju, Delhi, Singapuru oraz Bombaju.

Niezależnie od kierunku, Polacy stawiają na znane i doświadczone linie lotnicze: LOT Polish Airlines, Lufthansa, Air France, British Airways, KLM, Ukraine Airlines, Virgin Atlantic, a także linie klasy Premium – m.in. Qatar Airlines, Emirates Airlines oraz Singapore Airlines.

Czy zmieni się to w 2014 roku?

- W roku 2014 przewidujemy wzrost zainteresowania lotami krótkodystansowymi, nie tylko na trasach europejskich. Nasi klienci coraz chętniej wybierają bowiem weekendowy wypoczynek poza granicami kraju, najczęściej w Barcelonie, Lizbonie, Tel Avivie, Amsterdamie i Atenach. Prognozujemy, że równolegle będzie rosła także popularność dalekich lotów do Stanów Zjednoczonych, Tajlandii czy Indii. Sprzedaż biletów na loty długodystansowe stymulują coraz większe okresowe obniżki cen oraz liczne promocje organizowane przez zaufanych przewoźników. Dzięki nim odległe destynacje stają się coraz bardziej przystępne dla podróżujących – zauważa manager empiktravel.pl Ernest Macenowicz.

Wycieczki zorganizowane

Większość osób wciąż woli kupować jednak wycieczki zorganizowane. A jak już wybór z folderu, to najczęściej z jego pierwszych stron. Preferencje klientów empiktravel.pl pokrywają się z danymi Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, który analizuje zwyczaje wypoczynkowe Polaków.

Infografika ze strony http://www.empiktravel.pl/hit/raport-podrozeBezapelacyjnym hitem pozostaje Grecja, którą wybiera 28 proc. klientów firmy. Mimo zawieruchy politycznej i sporych ograniczeń w turystyce, sporym zainteresowaniem wciąż cieszy się Egipt (17 proc. wyborów) oraz Turcja (15 proc.). Sporo osób podróżuje też do Hiszpanii (9 proc.), Bułgarii (9 proc.) oraz – co było największą niespodzianką 2013 roku – na Cypr Północny (także 9 proc.), który szybko wypełnił lukę ofertową równie słonecznego Egiptu i odebrał mu sporą część turystów. W czołówce jest też Tunezja (7 proc.), oraz Włochy (3 proc.), ale najbardziej zaskakujący jest brak Chorwacji, która niegdyś wyrastała na jednego z liderów.

Kupując wycieczkę najczęściej kierujemy się krajem, ale wybory konkretnych miast są równie konserwatywne. Największym zainteresowaniem cieszyły się: Kreta (Grecja), Hurghada oraz Sharm el Sheikh (Egipt), Antalya (Turcja) oraz miasta na Słonecznym Brzegu w Bułgarii. Nie brakowało również wyborów odleglejszych miejsc. Sporo osób postawiło na Chiny, Wenezuelę, Meksyk oraz na Dominikanę, Malediwy i inne egzotyczne kierunki.

Nawet szukający bardziej ekscytujących doznań i przygód robili to jednak za pośrednictwem znanych i rozpoznawalnych touroperatorów. Wśród najczęściej wybieranych w 2013 roku byli: Itaka, Wezyr, Grecos, Neckermann oraz Alfa Star. Podobnie ma być w 2014 roku.

- W segmencie wycieczek zorganizowanych nadal popularne pozostaną wakacyjne pewniaki – destynacje, które od lat cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością – takie jak Grecja, Egipt, Bułgaria i Turcja. Klienci wybierają je jako miejsce wypoczynku ze względu na przystępną cenę oraz sprzyjające warunki pogodowe. Na wybór podróży wpływ ma zapewne także brak formalności związanych z wyjazdem – podróżujący do Hiszpanii, Bułgarii czy Grecji nie mają obowiązku posiadania wizy ani paszportu. Jednocześnie prognozujemy jednak, podobnie jak w przypadku biletów lotniczych, wzrost zainteresowania podróżami do egzotycznych miejsc (np. Dominikany, czy na Malediwy). Wybierająca te destynacje grupa klientów ceniąca sobie wygodę i komfort sukcesywnie rośnie z roku na rok – zaznacza Ernest Macenowicz, manager empiktravel.pl.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Wakacyjne hity 2013 i 2014 roku, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Komentarze

Tell me what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!

Wycieczki do Grecji - oferty last minute
Grecja to piękny kraj! Właśnie z tego powodu uruchomiliśmy tę stronę internetową. Znajdziesz tutaj najlepsze oferty last minute do Grecji. Wycieczka do Grecji to wspaniałe przeżycie, jednak warto się do takich greckich wakacji przygotować. Zapraszamy do lektury naszego serwisu, po której będziecie mogli już bez problemów wyjechać do Grecji.